Szukaj
  • Aleksandra Kubacka

Zdrowe zasady grillowania, poznaj je wszystkie


Szukamy najzdrowszego sposobu na grillowanie. Czy można to robić bez szkody dla zdrowia? Co wybierać, czego unikać, jakie zasady powinny nam towarzyszyć w przygotowaniu potraw i ich pieczeniu?

Zdrowe zasady grillowania, poznaj je wszystkie

Najzdrowsze potrawy przygotować można wykorzystując grill elektryczny lub gazowy. Unikamy wtedy wytwarzania toksycznego dymu, oraz wytapiania tłuszczu kapiącego na palenisko, co powoduje tworzenie się wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) tj. benzopirenu, dibenzoantracenu oraz heterocyklicznych amin aromatycznych (HCA). Podobnie podgrzewanie potraw nad ogniskiem powoduje wytwarzanie się rakotwórczych substancji.

Badania nad wpływem grillowania na zdrowie wykazały, że ilość szkodliwych substancji zależy od odległości obrabianej żywności od ognia i częstotliwości wykapywania tłuszczu do ognia. Dlatego też, aby zniwelować ryzyko, zaleca się pieczenie nad żarem, a nie nad ogniem.

Zmniejszenie ilości toksyn polega również na unikaniu podpałki, ropy czy alkoholu, do rozpalenia ognia. Lepiej użyć czystego papieru, suchych gałązek i zapałek.

Ważne, aby przed rozpaleniem ognia dokładnie wyczyścić grilla, usunąć stary, przypalony tłuszcz z kratki, który pozostał po poprzednim grillowaniu. Ten przypalony tłuszcz, po raz kolejny podgrzewany, wraz z oparami przedostając się do żywności podnosi ilość substancji rakotwórczych.

Zawsze przygotowane mięsa, szaszłyki, warzywa czy ryby należy układać na aluminiowych tackach lub folii aluminiowej, co zmniejszy ilość skapującego na ogień tłuszczu, który w połączeniu z wysoką temperaturą ulatnia się i wnika w żywność, a tacki i folia ochronią przed ich wnikaniem w potrawę.

Zastosowanie marynaty do potraw poprawi smak posiłku, zabezpieczy przed zbyt szybkim psuciem się żywności, dzięki obecności przypraw ziołowych i oliwy, które zawierają związki antyutleniające zapobiegają wielu reakcjom chemicznym. Unikać należy gotowych mieszanek przypraw zawierających glutaminian sodu, który prawdopodobnie po podgrzaniu staje się szkodliwy. Gotowe marynaty zawierające tłuszcze utwardzone, sól w dużych ilościach i polepszacze smaku są z reguły bardziej kaloryczne i zawierają sztuczne dodatki szkodliwe dla zdrowia.

Zdrowe zasady grillowania, poznaj je wszystkie

Mając wiedzę na temat technicznego przygotowania do grillowania, można zabrać się za wybór dobrych składników których użyjemy do pieczenia na grillu.

Wybieraj zdrowe mięso: Wiele osób powtarza mit, że na grilla najlepsze mięso, to tłuste mięso, takie jak karkówka czy tłusta kiełbasa. Wytapiający się tłuszcz będzie tworzył toksyczne związki chemiczne, które są rakotwórcze. Lepiej sięgnąć po pierś z kurczaka lub indyka (najlepiej ekologiczne), wybrać chudą drobiową kiełbasę, która jest o połowę chudsza, niż tradycyjna, albo wybrać rybę. W przeciwieństwie do mięs, ryby należy wybierać tłuste, ponieważ zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest korzystna dla naszego organizmu. Tłuszcz rybi, który pozostaje w folii podczas pieczenia, nie wytapia się na palenisko i nie jest szkodliwy. Rybę najlepiej przyprawić koperkiem, natką pietruszki i cytryną, zawinąć w folię aluminiową i opiekać na ruszcie.

Grilluj sery: Większość serów twardych (zwanych żółtymi) i pleśniowych zawiera spore ilości kwasów tłuszczowych nasyconych, co sprawia, że obróbka termiczna nie uszkadza ich struktury i przez co mają podobną wartość odżywczą jak na zimno. Można więc urozmaicić posiłek wprowadzając oscypki z żurawiną, zapiekany camembert czy bakłażana z mozzarellą.

Zdrowe zasady grillowania, poznaj je wszystkie

Grilluj warzywa: Pieczarki, cebula, papryka, bakłażan, buraki, ziemniaki, cukinia, marchew, pomidorki, szparagi... ta lista może być bardzo długa, zależy od naszej pomysłowości i połączenia z innymi składnikami. Warzywa można grillować w całości, pokrojone i ułożone na tacce, jako dodatek do mięs czy ryb przyrządzanych w folii, albo w formie kolorowych szaszłyków z kawałkami kurczaka. Dzięki temu, że warzywa są niskokaloryczne, bogate w antyoksydanty, witaminy i błonnik stają się wartościowym dodatkiem lub głównym składnikiem potraw. Dodatek przypraw takich jak: bazylia, oregano, rozmaryn, zioła prowansalskie, doda wyrazistego smaku i korzystnie wpłynie na trawienie. Zaletą grillowania są mniejsze straty witamin niż podczas innej formy obróbki termicznej. Podczas gotowania w wodzie warzywa tracą nawet 90% kwasu foliowego i nawet 80% witaminy C. Przy grillowaniu starty są mniejsze. Warzywa tracą 30- 40% witamin rozpuszczalnych w wodzie i około 50% rozpuszczalnych w tłuszczu.

Jedz sosy: Jeśli potrawy z grilla smakują bardziej z dodatkiem sosów, warto zamiast niezdrowych gotowych sosów na bazie majonezu i octu przyrządzić je samodzielnie. Sosy przygotowane na bazie jogurtu naturalnego i musztardy będą zdrowsze i niskokaloryczne, a dodatek świeżych czy suszonych ziół urozmaici i wzmocni ich smak.

Warto zajrzeć tu i poszukać inspiracji na potrawy z grilla. Zatem grillujcie zdrowo i smacznie.

#Grill #Dobrydietetyk #Kiełbasa #Kurczak #Mozzarella #Camembert #Papryka #Ryby #Pieczarki

75 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie