Szukaj
  • Aleksandra Kubacka

Awokado czyli maślany owoc


Awokado to owoc, który pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Aztekowie nazywali go masłem puszczy lub owocem maślanym, ze względu na zawartość tłuszczu, a w Polsce nazywany również smaczliwką. Najstarsze dowody jego istnienia zostały znalezione w jaskini w Puebla i sięgają około 10.000 r p.n.e. Awokado pochodzi z rodziny wawrzynowatych, tak jak kamfora i cynamon. Z botanicznego punktu widzenia jest ono dużą jagodą, która rośnie na drzewie i możne osiągać prawie 2 metry wysokości.

Awokado czyli maślany owoc

Zerwanie owocu z drzewa rozpoczyna dojrzewanie owoców. Liście dostarczają im substancję, która temu zapobiega. Niedojrzałe owoce mogą czekać nawet do 18 miesięcy, aby dopiero po zerwaniu rozpoczął się proces dojrzewania.

Pod względem składu jest ono bardzo bogate w tłuszcz, zwłaszcza jednonienasycony, gdzie 20-30% stanowi głównie kwas oleinowy, który wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu frakcji LDL, wykazuje działanie przeciwzapalne i regulujące poziom trójglicerydów we krwi. Dlatego też potrawy z awokado (oleje, pasty, koktajle) polecane są osobom z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, miażdżyca.

Badania naukowe wykazują, że kwas oleinowy zapobiega rakowi piersi, hamuje wzrost guza w raku prostaty i wspomaga niszczenie przedrakowych komórek nowotworowych. Owoc ten bogaty jest w składniki mineralne takie jak potas (regulujący ciśnienie tętnicze krwi), którego jest więcej niż, w słynącym z bogactwa potasu, bananie. Awokado zawiera więcej karotenoidów oraz luteiny niż jakikolwiek inny owoc, chroniąc przed chorobami oczu i degeneracją mięśni.

Jest dobrym źródłem kwasu foliowego, już 100g owocu pokrywa 1/4 dobowego zapotrzebowania na tę witaminę, która obniża częstotliwość występowania chorób serca, ryzyko udaru mózgu, a podczas ciąży zapobiega wadom wrodzonym, takim jak rozszczep kręgosłupa i wady cewki nerwowej.

Awokado zawiera węglowodany, głównie w postaci błonnika pokarmowego, które odpowiadają za uczucie sytości, zwiększenie metabolizmu i stabilizację poziomu cukru w surowicy krwi.

Awokado czyli maślany owoc

Kanadyjscy naukowcy oznaczyli w awokado składnik, który pomaga leczyć ostrą białaczkę szpikową. Otrzymał nazwę awokatyna B. Badania na Uniwersytecie Waterloo na komórkach ludzkich wykazały, że działa on przez selektywne zwalczanie nowotworowych komórek macierzystych, nie naruszając jednocześnie komórek zdrowych. Awokatyna B nie tylko eliminuje źródło choroby, ale także poprzez selektywne działanie jest mniej toksyczna dla organizmu chorego.

Awokado bogate jest w antyoksydanty, takie jak glutation, dzięki czemu może zapobiegać chorobom serca, rakowi i spowalniać oznaki starzenia.

Dodatek surowego awokado lub w postaci oleju jako składnika potrawy, ze względu na obecność tłuszczu, który jest nośnikiem witamin takich jak A, D, E i K, znacząco zwiększa przyswajanie dostarczanych antyoksydantów. Ocenia się że dzięki awokado, nawet 15 razy skuteczniej składniki odżywcze mogą być przyswajane przez organizm.

Wartość odżywcza w 100g owocu:

Wartość energetyczna 169kcal (708 kJ)

Białko 2g

Węglowodany 7,4g

przyswajalne 4,1g

cukry (jedno i dwu- cukry) 0,5g

Błonnik pokarmowy 3,3g

Tłuszcze 15,3g

nienasycone 12,84g

jednonienasycone 11,51g

wielonienasycone 1,33g

omega-3 0,07g

ALA 0,06g

omega-6 1,26g

LA 1,26g

nasycone 1,8g

Witamina C 8mg

Witamina B1 0,11mg

Witamina B2 0,12mg

Witamina B3 1,9mg

Witamina B6 0,28mg

Kwas foliowy 0,0062mg

Witamina A 0,007mg

Witamina E 1,3mg

Fosfor 41mg

Wapń 11mg

Magnez 39mg

Potas 600mg

Sód 10mg

Jod 0,002mg

Żelazo 1mg

Miedź 0,18mg

Cynk 0,4mg

Mangan 0,19mg

Awokado czyli maślany owoc

Można go używać do wielu potraw: począwszy od guacamole, poprzez koktajle owocowe, sałatki, jajecznicę i szakszukę, składniki tortilli i sushi, potrawy z makaronem, oraz stosować jako zamiennik masła do pieczywa.

#Awokado #Szakszuka #Dobrydietetyk #Zdroweodchudzanie

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie