Poradnia Dietetyczna
Jak przygotować się do wizyty
Kilka wskazówek na początek
Pierwsza wizyta u dietetyka polega głównie na rozmowie. To właśnie poprzez wywiad żywieniowy i zdrowotny z pacjentem specjalista jest w stanie dowiedzieć się o nim najwięcej, dzięki czemu łatwiej mu będzie udzielić pomocy.
Warto wcześniej zastanowić się i zanotować sobie jaki jest cel wizyty i oczekiwania dotyczące kuracji dietetycznej.
Przygotować aktualne wyniki badań diagnostycznych oraz spis stale przyjmowanych leków.
Przypomnieć sobie historię choroby i zmian w masie ciała.
Zapisać, jak często jada się poszczególne posiłki, czy podjada się między nimi, w jakich ilościach pije się wodę i inne napoje, jak często jada się poza domem.
Uczciwie ocenić swoją aktywność fizyczną i opisać ją podczas spotkania.
Podać w jakich godzinach pracuje się i śpi, czy jest czas na jedzenie w pracy i możliwość odgrzania posiłków, kto z domowników robi zakupy, a kto gotuje.
Wypisać w punktach lubiane produkty i potrawy oraz te, których się nie lubi.
Podać możliwości czasowe na przygotowanie posiłków oraz umiejętności kulinarne.
Pomiar analizatorem składu ciała metodą BIA
Analizator składu ciała to urządzenie, które wykonuje pomiar poprzez przesłanie impulsów elektrycznych przez organizm człowieka, czyli metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA). Metoda ta zakłada, że tkanki mają różną oporność na prąd elektryczny - impulsy łatwo przechodzą przez tkanki o dużej zawartości wody (mięśnie), a tkanki o małej zawartości (tkanka tłuszczowa) będą stawiać opór. Do podstawowych wyników, jakie poda analizator, należą: zawartość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wody oraz masa kostna.
-
Dzień przed badaniem na urządzeniu do analizy składu ciała (BIA) nie powinno się spożywać alkoholu
-
Na 3 godziny przed badaniem nie spożywać posiłków oraz napojów
-
Na 12 godzin przed badaniem unikać intensywnej aktywności fizycznej
-
Pomiar analizatorem składu ciała wykonuje się w ubraniu, nie trzeba rozbierać się do bielizny. Na analizator staje się gołymi stopami, więc na wizytę zaleca się założenie skarpetek, a nie rajstop. Dodatkowo należy zdjąć większe i cięższe elementy metalowe (zegarek, duża biżuteria) oraz wyjąć zawartość kieszeni.
-
Nie należy wykonywać badania u osób z rozrusznikiem serca, metalowymi implantami oraz chorych na epilepsję.
(wbrew internetowym poradom można wykonywać pomiar u kobiet w ciąży i u dzieci, jednak nie ma to sensu, bo nie mamy dla nich wartości referencyjnych i zalecanych, więc wyników pomiaru nie ma do czego odnieść)